آموزشبرنامه نویسی

JSON چیست و ظاهر آنرا چگونه بهتر کنیم

سلام به دوستای خوبم . راستش من امروز دنبال یه روش خوب برای نمایش بهتر کدهای JSON بودم که به نظرم اومد ، اولاً من هیچ مطلبی در مورد این کدها براتون نگذاشتم و دوماً اگر شما هم نیاز دارین که روش برای بهتر نمایش داده شدن این کدها دارین ، روش ها و اپلیکیش هایی که پیدا کردم به شما هم نشون بدم . پس در نتیجه تصمیم گرفتم  در مورد اینکه JSON چیست و ظاهر آنرا چگونه بهتر کنیم و همچنین کاربرد JSON در کجاست مطلبی رو براتون آماده کنم .

خب در ابتدای صحبت یک مقدار از کدهای JSON براتون میگم . بخش اول ما مربوط به معرفی این کد و کاربرد این کدهاست که من قسمت هایی از این بخش رو از صفحۀ سایت خود JSON ترجمه کردم .

JSON چیست

JSON مخفف کلمه JavaScript Object Notation است که در واقع یک فرمت استاندارد سبک برای تبادل و ذخیره سازی داده ها میباشد . این فرمت به گونه قابل خواندن هم برای انسان و هم برای ماشین طراحی شده و به دلیل استفاده بسیار زیاد در بخش های مختلف سرویس های IT جایگزین مناسبی برای سیستم های مبتی بر XML و AJAX میباشد . پسوند فایل های JSON به صورت .json میباشد

کاربرد JSON

از JSON در بخش های مختلفی استفاده میشه که مهمترین اونهارو براتون ذکر میکنم :

  • مهمترین استفاده از JSON در تبادل دیتا بین سرورها و وب اپلیکیشن ها میباشد .
  • سرویس های مبتی بر وب و APIها از JSON برای ایجاد داده های قابل دسترس عموم استفاده میکنند .
  • از JSON در توسعه نرم افزارهای JavaScript استفاده میشود .
  • JSON سازگاری کاملی با زبان های برنامه نویسی مدرن داشته و از آن در این زبان ها برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشود .
  • از JSON برای مرتب سازی و ارسال داده های ساختار یافته در بستر شبکه استفاده میشود

نمونه از یک قطعه کد JSON که به عنوان یک Respond از یک سایت که قیمت لحظه ای بیت کوین رو به ما میده دریافت شده :

{"time":{"updated":"Sep 18, 2013 17:27:00 UTC","updatedISO":"2013-09-18T17:27:00+00:00"},"disclaimer":"This data was produced from the CoinDesk Bitcoin Price Index. Non-USD currency data converted using hourly conversion rate from openexchangerates.org","bpi":{"USD":{"code":"USD","symbol":"$","rate":"126.5235","description":"United States Dollar","rate_float":126.5235},"GBP":{"code":"GBP","symbol":"£","rate":"79.2495","description":"British Pound Sterling","rate_float":79.2495},"EUR":{"code":"EUR","symbol":"€","rate":"94.7398","description":"Euro","rate_float":94.7398}}}

ظاهر JSON را چگونه بهتر کنیم 

همونجور که میبینید این قطعه کدها ساختار زیاد خوبی ندارند و با اینکه کاملاً خوانا هستند ظاهر پیچیده ای دارند . برای کردن ظاهر JSON روش ها و اپلیکیشن های مختلفی وجود داره که من بعضی از این روش هارو براتون اینجا نوشتم :

 1) Code Beautify JSON viewer

همونجور که از اسمش مشخصه این ابزار وب بیس یکی از روش های بهتر کردن یا زیبا سازی کد JSON میباشد . این ابزار کد JSON رو طوری تغییر میده که به چشم ما آشناتر باشه و با ابزارک های دیگه ای که داره میتونید به عنوان مثال تعداد Spaceهای کد رو کم یا زیاد کنید . نمونه بهتر شدۀ کد JSON بالا در این سایت رو میتونید در تصویر زیر ببینید .

JSON در وب سرویس Code Beautify

2) Pretty JSON (افزونه ای برای Sublime Text)

یکی دیگر از روش های بهتر کردن ظاهر JSON افزونه Pretty JSON در ویرایشگر متن Sublime Text میباشد . استفاده از این روش به کسانی توصیه میشود که از این ویرایشگر متن استفاده میکنند . در این افزونه قابلیت هایی مثل زیباسازی و کوچک سازی کد JSON و همچنین تبدیل JSON به XML  وجود دارد .

آموزش نصب این افزونه رو میتونید در داخل این لینک ببنید .

3) JSON Tools (افزونه ای برای VS Code)

همونجور که میدونید یکی از محبوبترین ویرایشگرهای متن VS Code هستش که در واقع این ویرایشگر تقریبا برای همه چیز یک افزونه داره (!!!!) . یکی از این افزونه ها JSON Tool هست که یکی از نکات مثبت استفاده از این افزونه نیاز نداشتن به موس میباشد .

این ابزار دو ویژگی بسیار ساده و آسان زیباسازی و کوناه سازی کد JSON در خودش داره که براحتی بعد از نصب افزونه میتونید با زدن کلیدهای Ctrl + Alt + P کد رو آراسته ویا با زدن کلیدهای Alt + M کد رو کوتاه سازی کنید .

JSON در ویرایشگر Vs Code JSON در ویرایشگر Vs Code

4) Pretty-JSON (افزونه ای برای Atom Text Editor)

ویرایشگر متن Atom به همراه خودش ویژگی های خیلی مفیدی مثل زیباسازی ، کوتاه سازی و یا مرتب و زیبا سازی کد JSON رو داراست .  راه اندازی این افزونه به راحتی چتد کلیک ساده اس تا بعد دانلود و نصب بشه نمونه از صفحه Pretty-JSON در ویرایشگر متن Atom رو میتونید در تصویر زیر مشاهده کنید .

JSON در ویرایشگر Atom

خب این مطلب هم به پایان رسید امیدوارم براتون مفید بوده باشه و مثل همیشه از شما میخوام اشتباهات من رو گوش زد کنید و با پیشنهاداتتون مسیر بهتر شدن رو به من نشون بدین .

مثل گذشته از شما میخوام به سایت گیم ما هم سر بزنید و از اخبار ، نقدها و مطالب مربوط دنیای گیم مطلع بشید :

www.xpressgame.ir

 منابع :

Json.org

w3schools.com

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن