آموزشویندوز

Delete کردن فایلها بکمک اسکریپت ویندوزی

سلام به دوستان عزیز

ما در این سری مقال­ها موارد کاربردی و اجرایی که توی روزمره ممکنه توی شبکه یا سیستم شما استفاده بشه آموزش بدیم. در این مقاله ما سعی داریم Delete کردن فایلها بکمک اسکریپت ویندوزی رو آموزش بدیم. در واقع ما تلاش خواهیم کرد اسکریپ­های مفیدی که قبلاً استفاده و تستشون کردیم به شما هم آموزش بدیم . امیدواریم این موارد به کمک کنه درک بهتزی از اسکریپت نویسی ویندوز پیدا کنین و در کل مواردی اینجا به شما گفته میشه برای شما مفید باشه.

در ضمن اگر موردی رو دیدید که در اسکریپی گفته نشده ما خوشحال میشیم که این مواردو به ما گوش زد کنین . و یا اگر اسکریپت خاصی رو مد نظر دارین که در سایت گذاشته بشه حتماً ذکر کنید تا در صورت امکان در سایت گذاشته بشه .

اسکریپتی که امروز میخواییم به شما نشون بدیم در واقع بیشتر در حذف فایل­های بک­آپ قدیمی استفاده میشه . به عنوان مثال در نظر بگیرید شما نرم افزاری دارید که امکان بک­آپ گیری در اون تعبیه شده ولی این امکان وجود نداره که برای این فایل های بک­آپ زمانبندی داشته باشین و یا طول عمر این فایل­هارو تنظیم کنید . در این صورت این فایل های بک آپ به مرور به قدری زیاد خواهند شد که تمام فضای شمارو میگیرند و شما برای ادامۀ فرآیند پشتیبان گیری نیاز به حذف فایل­های قدیمی­تر دارین و در صورتی که نرم­افزار یا اسکریپتی برای انجام این­کار ندارین مجبور هستین حذف فایل­هارو به صورت دستی انجام بدین که بهرحال چون به صورت دستی انجام میشه احتمال اشتباه بسیار زیاده .

Delete کردن فایلها بکمک اسکریپت ویندوزی

برای این­کار کافیه یک فایل Batch با استفاده از دستورات زیر درست کنین و برای این اسکریپت یک “Task” در قسمت “Task Scheduler” ویندوز ایجاد کنید تا بتونید این اسکریپت رو طبق یک زمانبندی منظم اجرا کنید.

در این اسکریپت ما از دستور یا برنامه “ForFiles” استفاده خواهیم کرد که در واقع این دستور یک یا چند فایل را انتخاب می­کند و یک دستور دیگر را بروی این فایل­ها اعمال میکند . دستور “ForFiles” میتواند این فایل­ها را بر اساس معیارهایی شامل تاریخ تغییرات و یا نام آنها انتخاب می­کند .

دستور یا اسکریپتی که ما برای حذف فایل­های قدیمی استفاده خواهم کرد به صورت زیر می­باشد .

forfiles /P "<دایرکتوری فایل­ها>" /S /M *.* /D -<طول­ عمر مد نظرما> /C "cmd /c del @path"

اجزای این اسکریپ شامل موارد زید میباشد .

/P از این قسمت برای دادن مسیر دایرکتوری بعد از /P استفاده میکنیم .

/S این بخش به ForFiles راهنمایی میکند که سابفولدرهای دایرکتوری اولیه را نیز جست و جو کند .

/M این قسمت برای جست و جوی فایل­ها با ‍پسوندی خاص میباشد که ما برای اسکریپت خودمان از کاراکتر * برای انتخاب همه فایل­ها و همۀ پسوندها استفاده می­کنیم

/D این بخش برای انتخاب طول عمر مد نظر ما می­باشد این قسمت بر اساس تعداد روزها عمل میکند

/C این قسمت برای اعمال یک دستور بروی فایل­های انتخابی میباشد .

Del دستور حذف فایل می­باشد .

حال برای ایجاد زمانبندی برای اسکریپ ایجاد شده وارد “Task Scheduler” ویندوز شده و یک Task ایجاد می­کنیم . برای انجام این کار مراحل طبق تصاویر زیر پیش بروید .

نام Task

 

انتخاب مسیر اسکریپت

بعد از پایان مراحل ایجاد Task کار ما به پایان رسیده .

امیدوارم مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد .

در ضمن حتماً به سایت گیم ماهم سر بزنید.

www.XpressTech.ir

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن